Jak sprawdzić właściciela domeny

Termin „domena” obecnie dość dobrze zrozumiały nawet zwykłego użytkownika internetu. Jest to tak zwany adres strony internetowej, wpisując który w danej przeglądarce, użytkownik trafia na stronę.

Trzeba

  • – stacjonarny komputer/notebook/netbook
  • – połączenie z internetem
  • – na każdej przeglądarce

Instrukcja

1
Aby ustalić właściciela domeny i dowiedzieć się inne przydatne informacje, należy skorzystać z jednej z usług Whois, np. https://www.nic.ru/whois/
2
W polu tekstowym wpisz adres IP lub adres strony internetowej, na temat którego chcesz uzyskać informacje, a następnie kliknij „Ok”.
3
W wynikach wyszukiwania w polu „person” można znaleźć nazwę właściciela (osoby fizycznej lub firmy), w polu „registrar” informacje na temat rejestratora domeny, u którego można również spróbować znaleźć informacje o właścicielu. Jednak przygotuj się na to, że rejestrator jest mało prawdopodobne, zapewni ci takie informacje, jeśli nie ma jej w otwartym dostępie. W przypadku użycia tej metody bądź przygotowany na to, że w niektórych przypadkach w polu „person” będzie stać na wartość „Private person”. Oznacza to, że właściciel domeny nie lubią afiszować swoje imię i nazwisko.
4
Spróbuj znaleźć potrzebne informacje bezpośrednio na stronie, do którego prowadzi domena. Być może w dziale „O mnie” lub „Kontakt” znajdziesz adres e-mail, numer GG lub nazwę użytkownika Skype ’ a, pod którym można skontaktować się z właścicielem serwisu, który z dużym prawdopodobieństwem jest również właścicielem domeny. W zasadzie ten sposób do tak zwanych „stron domowych” lub stron internetowych, poświęconych jakiegoś hobby, pasji, a także, na przykład, stron fanów różnych znanych osobistości.
5
Można też spróbować skontaktować się z właścicielem domeny e-mail. Do tego skorzystaj z linku w dziale „admin-contact” w wynikach organicznych serwisu Whois, wypełniając odpowiednie pola i kliknąć przycisk „Wyślij”. Jest jeszcze jedna opcja: po prostu napisz na najczęściej adresu e-mail, wykorzystywane do kontaktów z właścicielem. Mogą to być adresy rodzaju admin@domena lub webmaster@nazwa_domeny. Jeśli któreś z nich naprawdę służy, to możesz liczyć na odpowiedź.