Jak rozpoznać glukozy
Glukoza w organizmie służy głównym źródłem energii dla podtrzymania życia. Ona pochodzi z jedzeniem w składzie prostych i złożonych węglowodanów, wchłania się w jelitach, a następnie z prądem krwi rozprzestrzenia się w całym organów i systemów. W celu określenia poziomu glukozy w organizmie badają krew i mocz.
Trzeba
- – glukometr;
- – paski testowe.
Instrukcja
1
Najprostszym badaniem jest oznaczanie poziomu glukozy we krwi żylnej na czczo, to najczęściej nazywają „krew na cukier”. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynym wymogiem jest to, że rano przed badaniem nie wolno jeść i pić, inaczej wynik jest nieprawdziwy. Normalny poziom glukozy jest cyfra, укладывающаяся w granicach 3,3-5,5 mmol/l. Stan, w którym poziom glukozy we krwi przekracza normę, nazywa się hiperglikemii; poniżej normy – hipoglikemii. Żadnych znaczących odchyleń od wartości normalnych wymagają ponownego oddania krwi i późniejszego badania.
2
Ponadto, istnieje tak zwana próba z „cukrem obciążeniem”, która służy do diagnozowania cukrzycy. Pobieranie krwi odbywa się dwukrotnie: najpierw na czczo, jak przy zwykłym badaniu, a następnie pacjentowi dają pić syrop, który zawiera 75 g glukozy. Dalej pacjentowi nie wolno niczego jeść, pić, palić, intensywnie się poruszać, lub odwrotnie, spać. Przez 2 godziny, w ciągu których glukoza trafi do krwiobiegu i częściowo расщепится insuliny, krew z żyły bierze się ponownie. Wyniki badania są wyceniane w następujący sposób: poziom glukozy w drugim badaniu do 7,8 mmol/l – norma, 7,8-11,0 mmol/l – prediabetes, powyżej 11,0 mmol/l) – cukrzyca.
3
U pacjentów z cukrzycą średni dzienny poziom glukozy we krwi w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy określają wartości hemoglobiny glikowanej (Hba1c). Badanie przeprowadza się bez żadnego przygotowania, używają tak samo krwi żylnej. Normalnym jest zawartość Hba1c od 4% do 5,9%. Przy wyższych wartościach zwiększa ryzyko rozwoju powikłań.
4
Poziom glukozy we krwi można określić za pomocą glukometrów – małych urządzeń, które są praktycznie u każdego pacjenta z osob zależnych cukrzycami. Są one wyposażone w małą igłą, która przebija powierzchnię palca. Kropla krwi, uzyskana po przebiciu, nakłada się specjalny pasek testowy, który mieści się w urządzenie. Po pewnym czasie na wyświetlaczu glukometru pojawi się cyfra wskazująca zawartość glukozy w momencie badania.
5
Glukoza zawiera i w moczu. U zdrowego człowieka, jego ilość wynosi nie więcej niż 0,2-0,3 g/l, co nie jest określona przy ogólnej analizie moczu. „Cukier” pojawia się tylko u pacjentów z cukrzycą przy hiperglikemii ponad 10 mmol/l.
Należy zwrócić uwagę
Poziomy glukozy w każdych warunkach ostrej (zawał serca, wstrząs anafilaktyczny), w ciąży, u dzieci do 14 lat różnią się od podanych.