Jak rozpoznać niedobór witamin
Zwróć uwagę na swoją dietę. Jeśli w niego nie obejmuje świeże owoce, warzywa lub witaminy każdego dnia, przy tym chodzi o częste dolegliwości, warto sprawdzić, czy nie masz witaminy.
Trzeba
- – monitorowanie sprawności funkcji organizmu;
- – obserwacja stanu skóry, błon śluzowych, skóry, oczu, paznokci, zębów i włosów.
Instrukcja
1
Ocenić ogólny stan fizyczny organizmu i sprawdź, czy masz objawy beri-beri. Nie stali się czy jesteś bardziej chory, nie omijając ani jednej sezonowej epidemii, czy łatwo jest ci się skoncentrować uwagę na dość skomplikowanych zadaniach.
2
Sprawdź, czy ciężko ci się obudzić i wstać z łóżka rano, czy czujesz senność i ospałość, mimo, że spał wystarczającą ilość czasu. Czy czujesz się bezcelowe lub spowodowane przez bardzo drobne rzeczy podrażnienie.
3
Określ, jakich witamin brakuje w organizmie. Niedobór witaminy A objawia się w następujący sposób: jesteś na gorsze widzenie o zmroku (jest to tzw. „kurza ślepota”); czujesz suchość błon śluzowych oczu, dyskomfort i chęć często pocierać oczy; na błonie śluzowej oczu pojawiło się zaczerwienienie lub nawet małe owrzodzenia.
4
Sprawdźcie skóry: suchość, łuszczenie się, podrażnienie, a także stan zapalny lub ropnie u cebulek włosów – to również objawy niedoboru witaminy A.
5
Należy zwrócić uwagę na objawy niedoboru witamin z grupy B. przejawia się w bezsenność, częste zmiany nastroju, problemów żołądkowo-jelitowych (zaparcia lub biegunki), w przypadku braku apetytu. Niedobór witaminy W może również wyrażać się w zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej, przyczynić się do powstania „zayed” w kącikach ust.
6
Określ niedobór witaminy C. niedobór witaminy c krwawią dziąsła, pojawiają się drobne krwawienie, osłabienie, pogorszenie widzenia. Drobne urazy trochę siniaków i zadrapań pozostają od delikatny uderzenia i długo, trudne do wyleczenia.
7
Określ, czy w organizmie witaminy D. Niedobór witaminy D – jest to ból w kości i więzadeł, słabość i kruchość paznokci i zębów. Niedobór witaminy PP może być silne zaczerwienienie skóry, w strukturze staje się wyboista i szorstkiej. W szczególnie ciężkich przypadkach żołądek przestaje wytwarzania soku żołądkowego, może rozpocząć się częste wymioty, zaburzenia defekacji, a także mimowolne skurcze mięśni (drgawki).