Jak rozpocząć reportaż
Reportaż – jeden z najbardziej żywych i operacyjnych gatunków w dziennikarstwie. Jest w nim mowa o zdarzeniu, którego świadkiem był sam dziennikarz. Prawdziwy profesjonalista w tym przypadku należy śledzić rozwój wydarzeń, ocenia jego kluczowe momenty i stwierdzi, że opinie uczestników i naocznych świadków. Jednak zbierając cały obiektywny materiał, początkujący dziennikarz może zmierzyć się z problemem. Jak rozpocząć reportaż?
Instrukcja
1
Gatunek reportażu dobry w tym, że forma jego pisania jest zupełnie wolna. Najbardziej popularnym sposobem – chronologiczny. W takim przypadku reportaż zaczyna się od stopniowej fiksacja zdarzenia. Niektórzy dziennikarze nawet lubią wskazywać dokładny czas tego lub innego momentu. Na przykład: „11:00. Na uroczystość otwarcia centrum biznesowe przybył szef samorządu miasta”.
2
Rozpocząć reportaż i wyliczenia najważniejszej informacji – gdzie, kiedy i jakie wydarzenie stało się, który z wpływowych ludzi, posłów lub kierowników różnych szczebli na nim obecny. To jest początek nadaje się do reportażu o oficjalnej i poważnym zdarzeniu.
3
Zupełnie innego planu może być początek reportażu o podróży na zawody z młodzieżą zespołu. W takim przypadku bardzo ważne jest, aby przekazać nie tylko obiektywną informację, ale i nastawienie drużyny, atmosfery, która króluje wśród młodzieży. Do takiego reportażu może przyjść taki początek: „Dzień zawodów dla młodzieżowej drużyny тимбилдингу rozpoczął się bardzo wcześnie. Ale ten fakt młodzi zawodnicy byli nawet zadowoleni”.
4
Jeszcze jednym ze sposobów, aby rozpocząć reportaż odepchnąć się od zdjęcia, wykonane na opisywanym zdarzeniu. Reportaż bez репортажного zdjęcia istnieć nie może. Zadaniem tego zdjęcia lub serii zdjęć, odzwierciedlać rzeczywistość w taki sposób, aby czytelnik maksymalnie zaangażował się wydarzeniem. Wybierz najbardziej jasny i pouczające zdjęcie i zacznij pisać reportaż. Na przykład: „Samego dobrego uścisk dłoni prezesa klubu piłkarskiego naszego miasta otrzymał bramkarz zwycięskiej drużyny. Ale to się stało wieczorem, na ceremonii wręczenia nagród. A rozpoczął się dzień z…”
Porada
Reportaż jest uważany za najbardziej literackim gatunku w dziennikarstwie. Początkującemu pracownikowi wersji drukowanej przed rozpoczęciem pracy warto zapoznać się ze znanymi репортажами Władimira Гиляровского lub Ernesta Hemingwaya. Prace te łączy to, że autorzy nie tylko opowiadali o wydarzeniach, ale i tworzyli dla czytelnika „efekt obecności” – „pokazywali” to, co się dzieje za pomocą mistrzowskiego opisu emocji, dźwięków, kolorów, zapachów itp.