Jak przetłumaczyć гигакалорию na metry sześcienne

Dostaje rachunki za usługi komunalne, dość trudno zorientować się w wielu aspektach obliczeń i zrozumieć, skąd wzięła się ta lub inna cyfra? Jednym z przykładów takich „trudności tłumaczenia” – płatność za dostarczone ciepło. Jeśli w domu jest zainstalowany jeden licznik ciepła, to rachunki będą przychodzić za zużyte Gcal (гигакалории), ale tempo na ciepłą wodę, jak wiadomo, jest zainstalowany na metry sześcienne. Jak radzić sobie z obliczeniem kosztów ciepła?

Instrukcja

1
Chyba największa trudność polega właśnie na technicznej niemożności przetłumaczyć гигакалории na metry sześcienne lub z powrotem. To są zupełnie różne wielkości fizyczne: jedna służy do pomiaru energii cieplnej, druga objętości, i jak podpowiada podstawowy kurs fizyki, są несопоставимы. Zadaniem konsumenta usług komunalnych w końcu sprowadza się do tego, aby obliczyć stosunek poświęconego ilości ciepła i objętości израсходованной gorącej wody.
2
Aby ostatecznie nie mylić, warto zacząć od określania obliczeniowych wartości. Tak więc, pod kaloria kontrolującą dietę rozumieją to ilość ciepła, która należy do ogrzewania na 1°Z jednego centymetra sześciennego wody. W Gcal miliard kalorii, w sześciennym metr – milion centymetrów, dlatego do ogrzewania na 1°Z jednego metra sześciennego wody trzeba 0,001 Gcal.

Biorąc pod uwagę, że gorąca woda nie powinna być niższa niż 55°c, a zimna woda wchodzi w temperaturze 5°C, to oczywiste, że trzeba podgrzać do 50°C, czyli wydać na każdy metr sześcienny 0,05 Gcal energii cieplnej. W zakresie taryf UŻYTKOWYCH działa nieco wyższy norma zużycia ciepła na ogrzanie jednego metra sześciennego wody – 0,059 Gcal, wiąże się to ze stratami ciepła, które powstają podczas transportu wody w rurociągu.

3
Dalej wszystko jest proste, zużycie ciepła na terenie brownie licznika podzielić na ilość mieszkańców. Uzyskaj w ten sposób zużycie ciepła na każdego lokatora, a dzieląc otrzymaną cyfrę na standard 0,059 – taką ilość ciepłej wody w metrach sześciennych, który musi być zapłacony każdego lokatora. Jedyna subtelność przy takim rozliczeniu – trzeba odjąć tych mieszkańców, u których zainstalowano liczniki zużycia w mieszkaniu.
4
Rozważmy przykład obliczania: zużycie na общедомовому licznika wynosił 30 Gcal, mieszkańcy, u których stoją wewnętrzne przyrządy pomiarowe, wydano łącznie 35 m? gorącej wody, mieszkańców bez urządzeń pomiarowych w domu – 75 osób.
5
Uważamy:

35*0,059 = 2,065 – jest to ilość ciepła, zużyty lokatorów, u których stoją przyrządy pomiarowe;
30-2,065 = 27,935 Gcal – saldo przepływu na pozostałych lokatorów;
27,935/75 = 0,372 Gcal – zużycie ciepła na jednego mieszkańca;
0,372/0,059 = 6,31 m? ciepłej wody będzie wystawiony rachunek dla każdego lokatora, z tych, których mieszkania nie są wyposażone w urządzenia pomiarowe.