Jak napisać charakterystykę grupy

Plan cechy grupy społecznej sporządza się z uwzględnieniem celów badania i rodzaju grupy. Dlatego wariacji na ten temat może być wiele. Jednak istnieje standardowy zestaw parametrów, które można wykorzystać jako podstawę i wypełniać jego szczególnym znaczeniu w każdym przypadku pracy z grupą.

Instrukcja

1
Przede wszystkim określ skład grupy. Czyli opisać wszystkich jej uczestników. W zależności od tego, w jakim celu przygotowujesz charakterystykę, ważnym może okazać się wiek ludzi, ich płeć, status społeczny, zainteresowania lub zbiór takich objawów.
2
Opisz status i rolę każdego człowieka. Status składa się z charakterystycznych cech człowieka i jego działań w obrębie grupy. Zobacz, jak status jest postrzegana przez innych członków grupy, jakie są oczekiwania powoduje. Rola – pojęcie nie jest statyczny. W zależności od sytuacji rolę, czyli konkretne działania człowieka, mogą się różnić w konieczności.
3
Aby dowiedzieć się, jak oddziałują na wszystkie wymienione osoby w ramach jednej grupy, trzeba wziąć pod uwagę jej strukturę. Struktur może być kilka. Opisując strukturę komunikacji, zaznacz, jak jest zbudowany interakcji między członkami grupy. Struktura władzy wskazuje na to, kto komu podlega, jak jest zorganizowana praca lidera i na czym opiera się jego wpływ na innych. Jeśli u danej wspólnoty ludzi jest celem, wykonują jedna sprawa, można analizować funkcje każdego i sukces grupy w ogóle. Emocjonalna struktura może być traktowane samodzielnie i we współpracy ze wszystkimi istniejącymi w grupie strukturami.
4
Następnie zaznacz i analizować procesy grupowe. Zobacz, jak sprawnie i skutecznie one przebiegają, jak organizują funkcjonowanie grupy. Cały proces należy rozpatrywać w dynamice, z uwzględnieniem rozwoju grupy z biegiem czasu.
5
Całkowita istnienie ludzi nie mogło by się odbyć bez systemu norm i wartości. To jeszcze jeden element w analizie. Jako przyjętych w grupie zasad mogą być zarówno tradycyjne dla społeczeństwa, jak i odmienne zabudowy. Podać jak najdokładniej normy, które można zauważyć na tym etapie istnienia grupy. Porównaj je z tymi, które były podczas „docierania” ludzi do siebie. Przeanalizuj, jak skład i cele grupy miały wpływ na normy i w miarę odporne ogólne zasady na dzisiejszy dzień.
6
Normy i zasady postępowania oparte na wartościach. Opisz te, które podejmowane w grupie. Obserwuj ludzi i dowiedz się, czy wszyscy członkowie grupy biorą ich, jak zachowują się nie zgadzają się z ogólnymi wartościami. W związku z normami i wartościami przeanalizuj system nagród i kar, która powstała w tej wspólnoty.