Jak mierzyć podciśnienie
Разряжением nazywa się podciśnienie, a próżnią – głębokie разряжение. Do pomiaru podciśnienia stosowane są urządzenia działające na różnych zasadach fizycznych.
Instrukcja
1
Do pomiaru stosunkowo płytkich разряжений są przeznaczone мановакуумметры. Zgodnie z zasadą działania nie różnią się od zwykłych mechanicznych manometrów. Aby podłączyć takie urządzenie, ustaw pęknięcie rury pneumatyczny standardowy T-adapter, potwierdza wymagana разряжение, a do niego, podobnie манометру, podłącz мановакуумметр, obliczony na żądany zakres pomiarowy. Sprawdź szczelność wszystkich połączeń. Należy pamiętać, że niektóre urządzenia tego typu informują absolutną wartość ciśnienia w rurociągu (jak jest poniżej zera), a inne – względną (o ile jest ono poniżej ciśnienia atmosferycznego).
2
Przy niższych ciśnieniach i atmosferze obojętnej w rurze za pomocą czujnika, którego zasada działania opiera się na zmianie temperatury żarnika lampy pod wpływem na niej cząsteczek gazu. Odprowadzają od nici ciepła, w wyniku czego ona jest chłodzona, a przy tym jej opór maleje. W żadnym przypadku nie należy włączać zasilania tego urządzenia, gdy ciśnienie to jest równe lub zbliżone do atmosferycznego, a w układzie znajduje się powietrze.
3
W głębokiej próżni niewielkie zmiany ciśnienia mają niewielki wpływ na temperaturę nici. W tym przypadku należy stosować specjalne электрометрические lampy. Ich zasada działania opiera się na fakcie, że cząsteczka każdego gazu znacznie większe elektronu, więc w przestrzeni jest mniej takich cząsteczek, tym łatwiej elektronów przez niego latać. W rzeczywistości, to – próżniowy dioda, który nie opieczętowane, a pneumatycznie podłączony do próżni. Przy innych równych parametrach wraz ze wzrostem głębokości próżni jego rezystancja maleje. Taki przyrząd nie można również włączyć przy braku podciśnienia, a zawsze lepiej wspierać w układzie podciśnienia. Oddział герметизирующего zębodołowego od butli należy wykonywać tylko bezpośrednio przed akcesją.
4
Do tłumaczenia bezwzględnej wartości ciśnienia względne wartości podciśnienia i odwrotnie należy stosować się do następujących wzorów:P rel=P atm-P abs;P abs=P atm-P отнЗдесь P abs – ciśnienie bezwzględne w próżni, P rel – względna wartość podciśnienia, P atm – ciśnienie atmosferyczne. Wszystkie one muszą być wyrażone w takich samych jednostkach.
Należy zwrócić uwagę
Należy zachować ostrożność podczas pracy z próżni i dużych urządzeń wysokiego napięcia.