Jak dokonać darowizny samochodu
Na podstawie umowy darowizny można dokonać nie tylko nieruchomości, klejnoty i przedmioty kolekcjonerskie, ale i pojazd. Umowa taka często jest między krewnymi i małżonkami. Tak jak wszystkie aktywów przekazanych na podstawie umowy darowizny, na przykład przy podziale majątku w przypadku rozwodu, pozostaje u obdarzył, i nie uczestniczy w podziale spadku.
Trzeba
- – umowa darowizny;
- – podstawowe dane даримому samochodu;
- – paszport dawcy;
- – paszport obdarzył,.
Instrukcja
1
Aby zawrzeć umowę darowizny w formie pisemnej, twierdzenie u notariusza ustawa nie stanowi. Na życzenie można zrobić to za pośrednictwem kancelarii notarialnej, podając audyty dokumenty pojazdu i zaświadczenie o wartosci pojazdu.
2
Jeśli użytkownik oświadcza niniejszym umowę darowizny na samochód u notariusza, to trzeba będzie zapłacić państwową opłatę w wysokości 0,5% od jego wartości, jeśli dbasz o samochód, dzieci, żony, rodziny braci lub sióstr, rodziców; 1,5% – w przypadku darowizny innej osobie. Cena pojazdu przy tym bierze się z pomocy, którą podajesz notariusza. Zaświadczenie sporządza się na podstawie oceny pojazdu niezależnymi rzeczoznawcami.
3
Osoba, której zostanie przekazany samochód, musi po wstąpieniu w prawa własności (moment rejestracji pojazdu), do zapłaty podatku od nieruchomości.
4
Wprowadź w umowie dane osobowe dawcy i dawcy, a także podstawowe dane techniczne pojazdu: numer nadwozia, silnika, dokument tytuł. Podajcie, kto ponosi koszty sporządzenia umowy darowizny. Umowa została podpisana przez obie strony transakcji.
5
Możesz złożyć darowizna samochodu, nawet jeśli nie jesteś jego właścicielem, a korzystasz z pełnomocnictwa ogólnego. W niej musi być określony przedmiot darowizny (numer nadwozia samochodów, silnika, VIN itp.) i obdarowany, czyli kto zostanie przekazany samochód.
6
Umowa darowizny nie podlega rejestracji państwowej, ale pojazd musi być dostarczony do ewidencji nowego właściciela w ciągu 5 dni.
Należy zwrócić uwagę
Darowizna samochodu będącego współwłasnością, dopuszcza się za zgodą wszystkich uczestników współwłasności (p. 2 art. 576 kodeksu CYWILNEGO federacji ROSYJSKIEJ).