Jak znaleźć realny PKB

PKB, lub produkt krajowy brutto, – jeden z najważniejszych wskaźników rozwoju gospodarki. Przy obliczeniach rozróżnia nominalny i realny PKB. Drugi z nich jest bardziej przejrzysty, bo uwzględnia zmiany poziomu cen. W ten sposób, aby obliczyć realny PKB, trzeba „wyczyścić” nominalny od wpływu inflacji.

Trzeba

  • – dane statystyczne za odpowiedni okres;
  • – kalkulator lub aplikacje komputerowe do obliczeń.

Instrukcja

1
Określ podstawowy rok, czyli rok, w cenach którego można obliczyć realny PKB. Na przykład, trzeba obliczyć realny PKB 2010 r. w cenach 2009, w takim scenariuszu bazowym rok 2009 będzie. Należy pamiętać, że podstawowy rok nie musi być chronologicznie wcześniej bieżącego (badanego).
2
Dowiedz zakres nominalnego PKB badanego okresu, wyrażone w jednostkach pieniężnych. Takie informacje można uzyskać w statystycznych książkach lub na stronach internetowych statystycznych usług. Na przykład, można korzystać z danych Rosstatu lub banku Światowego.
3
Określ indeks cen, który będzie używany do obliczenia realnego PKB i znajdź jego wartość. Najczęściej jako niego są używane indeks cen konsumpcyjnych lub deflator PKB. CPI wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany jest na podstawie wartości użytkowej kosza, w skład której wchodzą produkty i usługi, pobór miejski rodziną z klasy średniej w ciągu roku.
4
W makroekonomicznych modelach i zadaniach do obliczenia realnego PKB jest zwykle używany tzw. deflatora PKB. Jest on obliczany na podstawie wartości wszystkich towarów i usług wytworzonych krajowej gospodarce w ciągu roku. Takie wskaźniki, jak CPI i deflatora PKB, zazwyczaj ustawione warunkami zadania lub można je znaleźć w oficjalnych wykazach statystycznych.
5
Najczęściej statystyczne służby publikują wartości tych indeksów w porównaniu do ceny z poprzedniego roku, więc jeśli w twoim zadaniu jako podstawowego używane poprzedni w stosunku do języka roku, znaleźć wartość indeksu może być trudne. Ponadto, praktycznie nie da się obliczyć samodzielnie, gdyż do tego konieczne jest posiadanie informacji o ilości zużytego (lub wyprodukowanego) towarów w każdej kategorii, a także o cenach na te towary.
6
Podziel zakres nominalnego PKB na wartość wybranego indeksu cen. Otrzymaną liczbę i wielkość realnego produktu krajowego brutto.