Jak złożyć sporów wynikających z umowy

Jeśli przy zawieraniu umowy jedna ze stron nie zgadza się z niektórymi punktami, to dla rozwiązania problemu jest sporządzany protokół rozbieżności. Niniejszy dokument obowiązkowo podpisany przez obie strony i pozwala prowadzić kontrowersyjne warunki do wspólnego mianownika, który będzie umówić się na wszystkie strony.

Instrukcja

1
Forma formularz protokołu rozbieżności. W tytule dokumentu podać link do umowy, numer i datę sporządzenia. Dalej zaznacz datę sporządzenia protokołu. Zaznacz pełna nazwa stron. Jeśli jedna ze stron umowy jest osobą fizyczną, podaje się nazwisko, imię, imię ojca, numer identyfikacyjny, a także seria i numer paszportu. Dla osób prawnych obchodzony jest pełna nazwa firmy oraz imię i nazwisko kierownika lub upoważnionego pełnomocnictwa pracownika.
2
Sporządź tabelę składającą się z dwóch kolumn. Lewa kolumna jest przeznaczona do oryginalnego sformułowania punktów, a prawa do wprowadzania poprawek.
3
Wprowadź w lewej kolumnie numer elementu, który chcesz zmienić, i pełne jego brzmienie. W przypadku zmiany warunków w prawej kolumnie wpisz „Zmienić pozycję, wprowadź numer i wprowadź zmieniony tekst. Jeśli ta opcja chcesz usunąć z umowy, to wpisz „Skreśla się pozycję i wprowadź numer.
4
Dodaj warunki umowy, które w nim nie ma. Do tego zaproponuj nowy temat, podając w kolumnie po lewej stronie „Pkt ___ nie ma”, po czym w prawej kolumnie podaj jego treść. Pamiętaj, że nowe warunki nie mogą być sprzeczne z już istniejącym i spełniać wymagania stosunków cywilnoprawnych.
5
Należy podać pod tabelą, że pozostałe punkty umowy pozostaną bez zmian. Należy zaznaczyć, że w przypadku podpisania protokołu rozbieżności, obie strony zgadzają się na zmiany, a umowę uważa się za zawartą. Protokół jest wspierany przez do umowy i jest jego integralną częścią.
Należy zwrócić uwagę
Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach jedna ze stron może ignorować zmian i odmówić podpisania dokumentu. Aby taka sytuacja w przyszłości nie stało się problematyczne, warto pierwotnie w umowie wskazywać, że jest on uznawany za uzasadniony tylko po podpisaniu protokołu rozbieżności.