Jak zaszczepić w dziecku pewność siebie

Niepewni w sobie dziecko i tak bardzo cierpi, a drwiny rówieśników i ciągłe zarzuty rodziców dodatkowo upokorzyć go. Jak zmusić małego pesymisty przestać pragnąć?

Instrukcja

1
Częstym błędem rodziców jest to, że oni chwalą dziecko tylko za oczy, opowiadając друзям i znajomych, jaki on jest dobry, mądry, dobrze wychowany i tym podobne, ale zapominają mówić to samo jemu samemu. Co więcej, on sam nie słyszy z ust rodziców nic, oprócz uwag, i nawet nie wie, że przed innymi jego mocno chwalą. Pomyśl, czy nie można chociaż czasami chwalić dziecko za nim?
2
Fotelik poczucie humoru ma swoje własne cechy. Dorosły raczej nie obrazi, jeśli go żartobliwie nazywać, powiedzmy, głupi – on zrozumie intonacji, że rozmówca wypowiada to słowo nie na poważnie. Dziecko jest bardziej szczery – taki żart może zadać mu głęboką ranę duchową. Nie zadzieraj tak z dziećmi.
3
Inna przyczyna dziecięcej zwątpienia – ciągłe przypomnienie азбучных prawd. Zdanie „popraw kołnierz”, „uczesz się”, „nie zapomnij zjeść śniadanie”, „zostań przy biurku na wprost”, brzmiące każdego dnia przed wyjściem do szkoły, twój syn lub córka mogą być traktowane jako „głupi jesteś, stale wszystko zapominasz, wszystko ci trzeba przypominać”. Takie przypomnienia są w stanie wydobyć z siebie nawet dorosłego, a tym bardziej dziecka.
4
Oczywiście, przyczyną niepewności w sobie mogą być nie tylko rodzice. Czasami może spowodować brak równowagi w nauce, gdy uczeń bardzo dobrze podane są niektóre dyscypliny, ale dla innych, uczy się strasznie. Wyjaśnij dziecku, że Bóg daje ludziom różne talenty, bo inaczej był by nadmiar niektórych specjalistów i brak innych. Ale pomóż mu zorientować się w tych obiektach, w których on nie jest silny.
5
Перехваливать dziecka – druga skrajność. Nigdy nie mów mu, że jest gorszy, ani że jest lepszy od wszystkich. Rozwijaj się z niego реалиста: powiedz, że jest on nieco lepszy od rówieśników tylko w określonych dziedzinach, a te z kolei od niego silniejszy w innych. Podaj konkretne przykłady: „Masza dobrze gra na pianinie (śpiewa, rysuje, pisze pisma, tańczy, wyrównuje reakcje chemiczne), ale ty świetnie budujesz modele statków (выжигаешь, rozwiązywać zadania z fizyki, программируешь, grasz w koszykówkę, czytasz po niemiecku)”. Zrobić mu to, co u niego, jak u każdego innego człowieka, ma swoją niszę, swój cel.
6
Nie bój się, że edukacja pozaszkolna spowoduje brak czasu dla przygotowania lekcji – praktyka pokazuje, że dzieci uczęszczające kubki, często lepiej radzą sobie z zadaniami domowymi. Wybierz okrąg dziecko musi sam, zgodnie ze swoimi preferencjami. Narzucanie mu zajęcia, w którym będzie znosić ciągłe niepowodzenia, wzmocnienia wiary w siebie nie sprzyja. Fascynacja samym, w którym w pełni okaże się, znacznie zwiększy jego poczucie własnej wartości.