Jak wynająć lokal w 2017 roku
Wynajem pomieszczenia – pytanie poważne. Dla najemcy ważne jest, aby nie przepłacić, ale i tym bardziej nie miał problemów z wynajmowany pomieszczeniem. Dlatego po tym, jak wybrać lokal, koniecznie sprawdź go i dokładnie przeanalizuj jego dokumenty. Tylko jeżeli nie będzie pytań na podstawie dokumentów i nieporozumienia z wynajmującym, można bez większego ryzyka zawarcia umowy najmu.
Instrukcja
1
Przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie pomieszczenie chcesz wynająć: biuro lub powierzchnię handlową? Lub, być może, nie mieszkalne pomieszczenie do innych celów? Na tej podstawie można zacząć szukać takie pomieszczenie. Najlepiej jest to zrobić przez wyspecjalizowane firmy, jest w nich mniej prawdopodobne, że zostaniesz oszukany (choć nie jest wykluczone i to). Zazwyczaj firmy doradzają klientom i zapewniają wiele możliwości wyboru. Za te usługi trzeba będzie zapłacić, ale firma dobierze ci najbardziej udana wersja.
2
Następny krok – inspekcji. Zwiedzanie warto produkować szczególnie uważnie, w obecności właściciela, aby zadawać mu pytania. Nie wahaj się rozejrzeć długo i we wszystkich szczegółach, ponieważ „pułapki” mogą spodziewać się wszędzie. Czy klimatyzacja i jak to działa? Czemu w pomieszczeniu jest zimno (gorąco)? Czy dobrze funkcjonuje łazienka?
3
Dalej, jeśli pomieszczenie ciebie pasowało, trzeba będzie poprosić o dokumenty na niego. Wśród nich koniecznie musi być dowód własności, nowa wyciąg z Jedynego państwowego rejestru praw do nieruchomości i transakcji, paszport katastralny, warunki techniczne wykonywania i funkcjonowania komunikacji, umowy z zasilania zazwyczaj jest obliczana organizacją, kolejką znajdować miałby itp. Nie wahaj się zapytać u właściciela paszportu, zwłaszcza jeśli w czymś masz wątpliwości czy chcesz wynająć lokal na własną rękę, bez pomocy specjalistycznej firmy. Lepiej wyglądać trochę podejrzane, niż być oszukany. Nieprzemyślane lokatorzy mogą odkryć w pomieszczeniu już po zawarciu umowy najmu różne „niespodzianki”, najbardziej niewinne z których będzie zła praca komunikacji.
4
W przypadku pozytywnego wyniku weryfikacji dokumentów na pomieszczenie można zawrzeć umowę najmu. Prawo to jest w formie pisemnej i podlega rejestracji państwowej, jeśli jest na rok i więcej. W umowie powinny być podane dane pozwalające jednoznacznie zidentyfikować przedmiot najmu. W przypadku braku tych danych w umowie nie zostanie uznana za zawartą.
5
Główne obowiązki najemcy wynikających z umowy najmu – czynsz w terminie, korzystać z przechowalni zgodnie z warunkami umowy lub z jego przeznaczeniem, utrzymać jego właściwy stan. Najemca ma prawo za zgodą wynajmującego oddać lokal w podnajem. Jeśli najemca prawidłowo wykonywał swoje obowiązki, to po wygaśnięciu umowy będzie miał prawo pierwszeństwa zawarcia umowy najmu tego lokalu na nowy termin.