Jak wykonywać ćwiczenia, aby przywrócić po udarze mózgu
Udar mózgu jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów i niepełnosprawności wśród ludności. Ale po udarze mózgu jest całkiem realne, aby w pełni odzyskać i prowadzić aktywny tryb życia. Najważniejsze – nie poddawać i jak tylko lekarz wyrazi zgodę, zacząć wykonywać specjalne ćwiczenia, które pomogą wyzdrowieć.
Instrukcja
1
Leczenie положениемПоложите pacjenta na plecy w taki sposób, aby mięśnie, które znajdują się w wysokim tonie, zostały rozciągnięte. Postaw z sparaliżowany strony krześle, połóż na niego poduszkę. Następnie ułożyć na niej chorą rękę dłonią do góry. Wyprostuj ją w łokciu i odsunąć tak, aby między nią a ciałem powstał kąt prosty. Pod pachę umieścić wałek, wyprostuj palce. Dalej palce, dłoń i przedramię прибинтуйте do лангетке (użyj sklejki lub lekki metal). Następnie, aby zablokować rękę, połóż na wierzchu woreczek z solą lub piaskiem, o wadze około 500 r. Парализованную nogę zegnij w kolanie (pod kątem 15-20 stopni) i umieścić w niej wałek. Przerwa powinna być ustalona pod kątem prostym. W takiej sytuacji pacjent powinien znajdować się na 1,5-2 godziny 2-3 razy dziennie.
2
Leczenie стояниемКогда lekarz powie pacjentowi usiąść, powinien nauczyć się „chodzić” w pozycji siedzącej. Pomóż pacjentowi usiąść na łóżku. Pod plecy, połóż poduszkę, a pod nogi postaw ławkę. Teraz musi naśladować chód. Na początku wystarczy wykonywać ćwiczenia w ciągu 3-5 minut dziennie. Z czasem zwiększyć czas trwania do 1 godziny. Po tym jak pacjent nauczył się „chodzić siedzi”, poproś go, aby spróbować usiąść, opierając się o oparcie łóżka. Należy trzymać ją za talię i dotrzyj do stawu chorej nogi w разогнутом pozycji swoim kolanem.Następnie poproś pacjenta, aby wstać. Pomagaj i подстраховывайте go. Należy uważać, aby pacjent stał prosto, równomiernie rozprowadza ciężar na dwie nogi. Najpierw należy stać 1-3 minuty. Stopniowo zwiększać czas znajdowania się w takim położeniu do 30 minut.Kiedy człowiek nauczyć się pewnie stać, musi opanować попеременный przenoszenie ciężaru z jednej nogi na drugą. Na początku musi trzymać się za oparcie łóżka lub specjalną klamrę w ścianie. Nie zapominaj także przymocować stawu uszkodzonej nogi w postaci разогнутом.
3
Leczenie хождениемСначала aktywnie pomagaj pacjentowi. Stań ze strony źle ruchome kończyny, a парализованную rękę należy umieścić na szyję, pomagając sobie zdrową ręką.Następnie poproś osobę, aby spróbować zrobić kilka kroków bez wsparcia, ale z mocowaniem. Do tego nadaje się zwykłe krzesło lub specjalne chodziki, a potem przejdź na kij. Zacznij od chodzenia po pokoju, mieszkaniu. Następnie rozwijaj schodów i wyjść na ulicę. Należy zwracać uwagę na położenie stopy pacjenta. Należy uważać, aby jego noga aktywnie сгибалась w kolanowego i biodrowego stawów, nie wyruszyła w drogę w bok i nie trafiają toe podłogę.Bardzo przydatne chodzić po dywanie ze śladami, które można zrobić samodzielnie. Do tego weź kawałek tapety, moczyć stopy i przejdź przez niego. Następnie narysuj swoje ślady – twoja ścieżka jest gotowa. Poproś pacjenta, przejść się po niej. On musi znaleźć się w ślad swojej stopy, koncentrując się na niego. A żeby noga nie trzymało za pół, umieścić małe pudełka zapałek przed śladami ze strony chorej nogi. Zadaniem pacjenta – nie dotykać ich. Stopniowo zwiększ wysokość przeszkód do 15 cm.
4
Samodzielne leczenie больногоСамостоятельные zajęcia są proste i skuteczne. Na przykład dla rozwoju stawu barkowego nadaje się następujące ćwiczenie. Palcami zdrowej ręki weź palce sparaliżowany „w zamek”. Podnieś ręce, a następnie przechyl w lewo i w prawo. Jeśli palce są już dość dobrze układają się jeszcze bardziej utrudnia zadanie. Weź гимнастическую trzymać dwoma rękami. Następnie unieś i opuść się za głowę.Dla rozwoju zręczności i koordynacji przydatne do pracy z kości, gliny i dzieci projektanta.Należy również opanować zamki, zasuwy, kurki wodne, wyłączniki i telefon. Stopniowo należy podłączyć do sprzątania mieszkania, gotowania i mycia naczyń.
5
Aby przywrócić uwagi, mowy i koordynacji dobrze przeprowadzić z chorym codziennie kilka ćwiczeń, gier. Na przykład: – „synonimy” (pacjent nazywa słowo, podobne znaczeniowo ze słowem, nazwany przez użytkownika); – „antonimy” (przeciwieństwo wartości); – „wymyśl nazwę” (dla grafiki, obrazki, zdjęcia); – „wymyśl wierszyk”; – „ciąg dalszy nastąpi” (pacjent wspomina i kończy wers z wiersza).A na późniejszych etapach powrotu do zdrowia przydatne puzzle, krzyżówki, rebusy, arytmetyczne, „tic tac toe”, gra w słowa. A także chory powinien codziennie pisać i rysować.
Porada
Pamiętaj:
– zajęcia dla odzyskiwania powinny być щадящими;
– ćwiczenia należy wykonywać regularnie;
– intensywność treningu powinna zależeć od rodzaju udarze mózgu;
– najlepsze wyniki można osiągnąć w ciągu pierwszych 6 miesięcy po cierpienie, choroby.