Jak ustalić środek ciężkości figury płaskiej
Jako płaskie kształty można wziąć arkusz grubego papieru lub tektury pożądanej formy. Najważniejsze jest to, aby ciało było na tyle subtelne. W geometrii i fizyce w przypadku jednorodnego polu grawitacyjnym pod środkiem ciężkości zazwyczaj rozumie się środek masy, lub centrum bezwładności.
Trzeba
- – płaski kształt;
- – ołówek;
- – linijka;
- – незаточенный ołówek;
- – nici;
- – igła.
Instrukcja
1
Spróbuj ustalić środek ciężkości figury płaskiej empirycznie. Weź nowy незаточенный ołówek, umieść go w pozycji pionowej. Z góry na niego umieść płaską figurę. Zaznacz na rysunku punkt, w którym ona stabilnie trzyma się na ołówkiem. To będzie środek ciężkości figury. Zamiast ołówka można użyć po prostu wyciągnięcie do góry palec wskazujący. Ale to jest trudniejsze, bo trzeba dążyć do tego, aby palec stał równo, nie раскачивался i nie drżał.
2
Dla wykazania, że otrzymany punkt jest środek masy, zrobić w niej małą dziurkę igłą. Przełóż przez otwór wątku, na jednym z końców zawiąż supeł ? tak, aby nitka nie выскакивала. Trzymając się za drugi koniec nici, zawiesić ciało na nią. Jeśli środek ciężkości jest zdefiniowana prawda, postać będzie się dokładnie, równolegle do podłogi. Jej boki nie będą się kołysać.
3
Znajdź środek ciężkości figury geometryczne drogą. Jeśli masz dany jest trójkąt, zbuduj w nim mediany. Te odcinki łączą wierzchołki trójkąta ze środkiem przeciwległego boku. Punkt przecięcia mediany będzie środkiem ciężkości trójkąta. Aby znaleźć punkt środkowy strony, można nawet złożyć sylwetkę na pół, ale należy pamiętać, że w tym jest uszkodzony jednorodność kształtu.
4
Jeśli masz dany jest równoległobok, narysuj w nim przekątnej. Powinny się przeciąć w środku ciężkości. Prywatne przypadki równoległoboku: prostokąt, kwadrat, romb. Zasada geometrycznego wyszukiwania środka ciężkości takich figur podobny.
5
Porównaj wyniki otrzymane geometryczne i empirycznie. Zrób wnioski na temat przebiegu eksperymentu. Niewielkie odchylenia są uważane za normę. Wyjaśnione są неидеальностью kształty, niedokładności przyrządów, czynnikiem ludzkim (małych, mało znanych wad w pracy, niedoskonałości ludzkiego oka, itp.).