Jak ustalić elektrony walencyjne
Valence – to zdolność atomu wchodzić w interakcje z innymi atomami, tworząc z nimi związki chemiczne. W tworzenie teorii wartościowości wnieśli ogromny wkład wielu naukowców, przede wszystkim niemiec Кекуле i nasz rodak Бутлеров. Elektrony, które biorą udział w tworzeniu wiązania chemicznego, nazywają валентными.
Trzeba
- Tabela Mendelejewa.
Instrukcja
1
Pamiętaj budowa atomu. On jest podobny do naszego układu Słonecznego: w centrum znajduje się masywne jądro („gwiazda”), a wokół niego krążą elektrony („planety”). Wymiary rdzenia, chociaż w nim skupiona jest prawie cała masa atomu, jest znikomo małe w porównaniu z odległość do elektronicznych orbit. Które z elektronów atomu łatwiej wejdą w interakcje z elektronami innych atomów? Nietrudno zrozumieć, że te, które znajdują się dalej od jądra, na zewnętrznej powłoce elektronowej.
2
Spójrz w Tabelę Mendelejewa. Oto, na przykład, trzeci Okres. Idźcie konsekwentnie dla elementów głównych podgrup. Metal alkaliczny sodu ma na zewnętrznej powłoce jeden elektron, który uczestniczy w tworzeniu wiązania chemicznego. W związku z tym одновалентен.
3
Щелочноземельный metal magnez ma na zewnętrznej powłoce dwa elektrony, to двухвалентен. Амфотерный (czyli, cechujący się w swoich związkach zarówno podstawowe, jak i kwasowe właściwości) metal aluminium ma trzy elektrony i taką samą valence.
4
Krzem w swoich związkach четырехвалентен. Fosfor może tworzyć różne liczby powiązań, a jego najwyższa valence jest równa pięć – jak, na przykład, w cząsteczce фосфорного bezwodnika Р2О5.
5
Siarka dokładnie tak samo może mieć różne wartościowości, wyższa samym równa się sześć. Podobnie zachowuje się chlor: w cząsteczce kwasu solnego HCl, na przykład, jest on одновалентен, a w cząsteczce HClO4 kwas chlorowy –семивалентен.
6
Dlatego zapamiętaj zasadę: wyższa valence elementów znajdujących się w głównych podgrupach, jest równa numerowi grupy i zależy od liczby elektronów na poziomie zewnętrznym.
7
A co, jeśli element nie jest na głównej, a przypadkowym podgrupie? W tym przypadku валентными są również d-elektrony poprzedniego sublevel. W tabeli Mendelejewa dla każdego elementu znajduje się pełna elektroniczny skład. Na przykład, jaka jest najwyższa valence chromu i manganu? Na zewnętrznym poziomie chromu 1 elektron, na d-podpoziomie 5. Zatem najwyższa valence – 6, jak, na przykład, w cząsteczce хромового bezwodnika CrO3. A u manganu na d-podpoziomie również 5 elektronów, ale na zewnętrznym poziomie -2. To znaczy, że jego najwyższa valence – 7.
8
Widać, że chrom jest w 6. grupie, mangan – w 7-ej. Zatem powyższa zasada dotyczy także elementów ubocznych podgrup. Pamiętaj wyjątki z niego: Kobalt, Nikiel, Pallad, Platynę, Rod. Iryd.