Jak uruchomić zasilacz bez komputera

Mimo, że uruchomić zasilacz bez komputera nie jest zalecane, czasami zdarzają się sytuacje, kiedy to staje się konieczne. Na przykład, gdy chodzi o sprawdzenie poprawności działania zasilacza przed jego zainstalowaniem w inną jednostkę systemową. Ryzykować z nowymi akcesoriami, delikatnie mówiąc, nie do końca racjonalnie, więc uruchomienie zasilacza bez komputera grozi mniejsze straty, niż te, które mogą wystąpić, gdy silne napięcie uszkodzić płytę główną.

Instrukcja

1
Podłącz zasilacz do sieci elektrycznej z odpowiednim napięciem. Czasami konstrukcja bloku zakłada przełączników na tylnej stronie obudowy. Za pomocą nich albo ustawia określony poziom napięcia roboczego, lub włącza się sam zasilacz. W tym ostatnim przypadku jest to po prostu dodatkowy wyłącznik. Jeśli takie przełączniki są, ustawić je w żądanej pozycji.
2
Ponieważ uruchomić zasilacz bez konsumentów napięcia nie jest zalecane, należy podłączyć do niego jakieś stare urządzenia, na przykład napęd lub dysk twardy, których nie szkoda używać jako kontrolnych dodatku.
3
Głównym problemem uruchomienia zasilacza bez komputera polega na tym, że przy normalnym włączeniu zasilania, czyli po kliknięciu na przycisk „Power” na obudowie jednostki systemowej, następuje zwarcie odpowiednich pinów na płycie głównej. Dlatego trzeba symulować naciśnięcie, samodzielnie zamykania styki złącza, podającego napięcie na płycie głównej. Aby uruchomić zasilacz bez komputera, na głównym złączu ręcznie zewrzeć 14 (PS_ON) i 15 (GND) kontakty. Często im odpowiadają czarny i zielony kabelek. Dane kontakty znajdują się na tej samej stronie złącza, co i dodatkowy uchwyt, do których mocuje się je do odpowiedniego gniazda na płycie głównej. Nie mylić z kontaktami, lepiej wcześniej zapoznać się schemat złącza twojego zasilacza.