Jak stworzyć lokalny domeny
Tworzenie i instalacja stron z domeną lokalną posiada wiele zalet. Użytkownik serwisu może wykonywać niemal wszystkie czynności, nie martwiąc się o przeciążeniu serwera. Również połączenie baz danych zapewni dodatkowe możliwości.
Instrukcja
1
Pobierz odpowiednie skrypty do instalacji serwera (na przykład, można skorzystać z DataLifeEngine). Przy tym wybór skryptu nie ma wpływu na sam proces instalacji. W folderze home utwórz nowy katalog o dowolnej nazwie na alfabecie łacińskim. Przy tym należy pamiętać, że trzeba to robić akurat w przypadku zabudowy stron z domeną lokalną.
2
Utwórz folder www w nowym katalogu. Skopiuj do niego każdy plik skryptowy. Należy pamiętać, że kopiowanie nie należy folderze, a znajdujących się w nim plików.
3
Uruchom serwer. W wyświetlonym menu kliknij na link php My Admin, dalej — administracja bazy DANYCH na MySQL. W polu „Tworzenie nowej BAZY danych” wpisać nazwę nowej bazy — może być dowolna, ale musi składać się z liter łacińskich. W polu „Porównaj” wybierz wymagane kodowanie i kliknij przycisk „Utwórz”. Zostanie utworzona nowa baza danych.
4
Przejdź do panelu administracyjnego, należy utworzyć nowego użytkownika i ustaw hasło dla niego. Na stronie głównej panelu administracyjnego zobaczysz link do baz danych MySQL. Kliknij na nią, i możesz przejść do strony pobierania baz danych.
5
Wpisz w bazie domeny i przez ukośnik wpisz polecenie install.php. Zespół w niektórych przypadkach będzie inny i zależy to od konkretnego skryptu. Zapoznaj się na początek z jego dokumentacją.
6
Kliknij na przycisku „Rozpocznij instalację” i poczekaj na zakończenie tego procesu. Instalacja skryptu będzie skończona. Usuń plik install z folderu home/nazwa domeny strony internetowej/www/. Wpisz nazwę domeny strony internetowej i kliknij na niego – domena będzie dostępna w sieci.
Porada
Możesz umieścić na osobnym serwerze i swoją skrzynkę pocztową. Do tego zainstaluj i skonfiguruj serwer pocztowy, zmień rekordy DNS domeny. W ustawieniach („Domeny” – „Lista domen”, „Edycja rekordów DNS”) utwórz wpis z nazwą-mail, podając dla niej odpowiedni adres serwera poczty. Edytuj rekord MX tak, aby pole „Param” zawierał imię i nazwisko wpisów wskazujących na serwer pocztowy.