Jak rozpoznać grypę lub PRZEZIĘBIENIE

Grypa i ostre infekcje wirusowe dróg oddechowych stanowią choroby organizmu ludzkiego, których przyczyną są wirusy atakujące nabłonka błon śluzowych dróg oddechowych. Po wrzuceniu jakiegokolwiek wirusa w organizmie rozwija się typowy obraz kliniczny choroby, ale istnieją różnice, które pomagają określić – grypa u pacjenta lub SARS.

Instrukcja

1
Przy grypie okres inkubacji zwykle nie przekracza kilku godzin, po czym następuje gwałtowne pogorszenie stanu pacjenta. Przy OWI okres ten może wynosić od 2 do 7 dni (w zależności od rodzaju wirusa i stanu organizmu pacjenta), przy czym początek choroby jest często „smarowane” i pacjenci nie mogą dokładnie określić moment pojawienia się pierwszych objawów.
2
Przy grypie chorzy mogą dokładnie określić czas rozpoczęcia choroby, przy czym najpierw pojawiają się objawy zatrucia organizmu (ostry ból głowy, zawroty głowy, możliwe są wyrażone reakcje naczyniowe), i dopiero po 2-3 dniach pojawiają się objawy uszkodzenia tchawicy i oskrzeli. Przy OWI objawy uszkodzenia dróg oddechowych każdej lokalizacji pojawiają się na początku choroby pojawia się katar, kaszel, i dopiero po tym pojawiają się objawy ogólnej reakcji organizmu.
3
Przy grypie temperatura ciała może wzrosnąć do 39-40oc i najwyższy jego wzrost obserwuje się w pierwszych godzinach choroby. Ona może trzymać do 4 dni, podczas gdy OWI temperatura ciała podnosi się o 2-3 dnia choroby i tylko do 37-38,5 os, długość zwiększenia – jeden-dwa dni.
4
Tylko przy grypie pojawia się ostry ból w oku jabłka przy naciskaniu na nich lub patrząc na źródła jasnego koloru, również dla grypy charakteryzuje pojawienie się bólu mięśni łydek, bóle stawów, uczucie ciężkości w dolnej części pleców.
5
Ból głowy przy OWI pojawia się bardzo rzadko i tylko u pacjentów z podobnymi patologiami organizmu, podczas gdy po grypie: ból głowy staje się jednym z pierwszych objawów choroby.
6
Przy grypie charakterystycznym objawem choroby staje się zaczerwienienie błony śluzowej oczu, wtedy jak zatkanie nosa wyrażona nieznacznie i pojawia się w drugim lub trzecim dniu choroby. W przypadku ostrych zakażeń układu oddechowego objawy uszkodzenia błon śluzowych nosa i gardła są pierwszymi objawami choroby.
Należy zwrócić uwagę
Dokładną diagnozę można postawić dopiero po wykonaniu wirusologicznej badania i zaznaczenia danego typu wirusa.