• Kategorie: Banki

Jak odzwierciedlić w бухучете usługi banku

W procesie rozliczeń z kontrahentami prawne często korzystają z usług banku. Zazwyczaj banki za свершенные operacji pobierają prowizję. Środki pieniężne, zrobione rozliczenie gotówkowe usługi, z pewnością powinny odbijać się w księgowości i rachunkowości podatkowej, ponieważ zmniejszają one podstawy opodatkowania i są odzwierciedlone w bilansie księgowym.

Instrukcja

1
Przede wszystkim podczas księgowania wydatków realizowanych przez organizację, należy MODU 10/99. Z tego dokumentu wynika (punkt 11 rozdział 3), koszty bankowe, należy wziąć pod uwagę w ramach pozostałych wydatków.
2
Na podstawie wyciągu z konta bankowego, rachunki lub memorial zlecenia odbija umorzenie kwoty za rozliczenie gotówkowe usługi w rachunkowości. Zrób to za pomocą następujących linii: Д91 subkonto „Pozostałe koszty” К76 (60) – odzwierciedlenie naliczenie kwoty za РКО; Д76 (60) К51 – pobrana z rachunku bieżącego kwoty za РКО.
3
Należy sprawdzić w umowie z bankiem obecność warunki odwołania komisji. Także sprawdź, czy prawidłowo obliczona kwota prowizji, tak jak w urzędzie kontroli inspektor na pewno zwróci na to uwagę, a jeśli kwota przekracza ustalony procent – zostanie obliczona ponownie kwota podatku dochodowego, a na brakującą kwotę доначислены kar.
4
W niektórych przypadkach komisja banku podlega opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej, na przykład przy składaniu karty z wzorami podpisów. W tym przypadku zobowiązanie u obsługującego banku prawidłowo wypełnionego fakturę z należącym VAT. Na podstawie dokumentu podatkowego w rachunkowości odbija się to w następujący sposób: D19 К76 (60) – wykazana kwota przychodzącego podatku VAT; Д68 К19 – przyjęta do odliczenia kwota podatku VAT.
5
W tym przypadku, jeśli używasz systemu „Bank-klient”, usługi za obsługę programu odbija się na rachunku 97, czyli w ramach kosztów przyszłych okresów. Nie zapomnij, aby co miesiąc dokonywać odpisów amortyzacyjnych zainstalowanego oprogramowania.
6
Odbija usługi banku w dochodach (formularz nr 2) w wierszu 130 „Внереализационные koszty”. Uznaje te koszty w tym okresie rozliczeniowym, w którym zostały zrealizowane.