Jak obliczyć współczynnik autonomii

Współczynnik autonomii jest używany w analizie stabilności finansowej przedsiębiorstwa. On przedstawia udział środków własnych w ogólnej sumie aktywów przedsiębiorstwa. Wskaźnik ten charakteryzuje stopień niezależności finansowej przedsiębiorstwa od zewnętrznych wierzycieli.

Trzeba

  • -bilans przedsiębiorstwa;
  • -kalkulator.

Instrukcja

1
W celu uzyskania bardziej dokładnych obliczeń, należy w pierwszej kolejności sporządzić zagregowany bilans na podstawie posiadanej ewidencji równowagi. To jest konwersja wewnątrz konta nie narusza struktury aktywów i pasywów, pozwala połączyć artykułu gospodarczego treści. Współczynnik autonomii można obliczyć i bez sporządzenia укрупненной formy równowagi. W tym przypadku można wziąć dane bezpośrednio z formularza nr 1, przy czym pożądane jest, aby zwiększyć artykuł „Kapitał i rezerwy” na kwotę „Koszty przyszłych okresów”.
2
Wykorzystując otrzymane dane, oblicza się współczynnik autonomii poprzez podzielenie wartości funduszy własnych do sumy aktywów przedsiębiorstwa.
3
Środki własne stanowią zbiór zasobów finansowych przedsiębiorstwa, wykształconych z funduszy założycieli i wyników działalności finansowej organizacji. W rachunkowości bilansie są one odzwierciedlone w sekcji „Kapitał i Rezerwy”, wiersz 490. Znaleźć wartość środków własnych można według następującego wzoru: środki Własne = Odpowiedzialność – kapitał pożyczek. Do заемному kapitału są długoterminowe i krótkoterminowe zobowiązania.
4
Suma aktywów odzwierciedlają cały majątek przedsiębiorstwa, w tym materialne i niematerialne. Stanowią podsumowanie aktywów rachunkowości równowagi i odzwierciedlenie w wierszu 700.
5
Współczynnik autonomii mierzy się w ułamkach. Normatywną krytyczny — 0,5-0,7. Wskazane jest, aby oceniać wartość tego współczynnika dynamiki. Wzrost współczynnika dynamiki wskazuje na stabilność działalności przedsiębiorstwa, zwiększenie niezależności względem zewnętrznych wierzycieli. Największą wartość wskaźnik ten ma dla inwestorów i wierzycieli. Im wyższa jego wartość, tym niższe jest ryzyko utraty zainwestowanych przez nich środków.
Należy zwrócić uwagę
Przy sporządzaniu zagregowanego bilansu należy być ostrożnym, podsumowanie aktywów zawsze pokrywa się z wynikiem obligacyjnych.