Co to jest zjawisko natury

W przyrodzie stale zdarzają się różne metamorfozy: warto słoneczna pogoda, wieje wiatr, to opadają liście, to pojawia się na niebie tęcza. To wszystko jest przykładów tak zwanych zjawisk przyrody.

Instrukcja

1
Zjawiska przyrody – są to wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w żywej lub martwej natury. Są one klasyfikowane w charakterze oddziaływania, pochodzenia, czasu trwania, prawidłowości działania, skala dystrybucji.
2
Pochodzenie dzielą się na warunki klimatyczne, geologiczno-geomorfologiczne, biologiczne, kosmiczne i биогеохимические. Najczęściej naturalnymi zjawiskami są klimatyczne (tajfun, śnieg, burza, deszcz) i geologiczno-geomorfologiczne (tsunami, erozja gleby, trzęsienia ziemi, wulkany).
3
Na czas trwania można je podzielić na:- błyskawiczne, które zwykle trwają kilka sekund i minut (trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu);- krótkotrwałe, mogą one trwać kilka godzin lub dni (zapory, sople, powodzi, księżyc, deszcz, silny upał;- długotrwałe, utrzymujące się w miesiącach i latach (zmiana klimatu, suszenie rzeki).
4
Zjawiska przyrody dla prawidłowości działania dzielą się na dzienne i sezonowe. Na pierwszym, w szczególności odnoszą się wschód i zachód słońca, a do drugiego – spadające liście, topnienie śniegu na wiosnę, wygląd nerek.
5
Szczególne zagrożenie dla człowieka stanowią klęski naturalne zjawiska. Należą do nich burza, błyskawica, tajfun, celle. Mają one destrukcyjny wpływ i mogą spowodować poważne wypadki wywołane.
6
Szczególnie interesujące są tzw. niezwykłe zjawiska przyrody. Wśród nich gwiezdny deszcz – strumień meteorów, które podczas wchodzenia w atmosferę ziemską od razu się w niej spalone i tworzą magiczny blask na nocnym niebie. Niezwykłym zjawiskiem natury jest i księżycowa tęcza – światło odbite od Księżyca w pełni. Można ją oglądać tylko w miejscach o dużej wilgotności. Do niesamowite i rzadkie zjawiska można również zaliczyć zorzę polarną, halo, miraże.