Jak zmienić paszport w wieku 20 lat
Jeszcze nie tak dawno paszport udał się człowiek raz na całe życie – wymieniajac go zazwyczaj tylko w przypadku zmiany nazwiska w przypadku małżeństwa, a w miarę dorastania tylko wklejonych nowe zdjęcie. Teraz paszportu zmieniają „na wiek” w 20 i 45 lat. Jak zmienić paszport w wieku 20 lat i co jest do tego potrzebne?
Instrukcja
1
Aby zmienić paszport do 20 lat (a później i 45), trzeba najpierw zapłacić państwową opłatę za nowy paszport formularz (rozmiar jej czysto symboliczny). Można to zrobić w oddziale Banku – i pamiętaj, aby zachować potwierdzenie zapłaty.
2
Także do wymiany paszportu potrzebne są dwie kolorowe lub czarno-białe fotografie o wymiarach 35 x 45 milimetrów (jedna będzie przyklejona do paszportu, druga pozostanie w „aktach” w meldunkowym). Zdjęcia muszą być wykonane ściśle wprost, bez nakrycia głowy. Jeśli stale nosić okulary – to zdjęcia na paszport należy również w okularach (z нетонированными szybami).
3
Wtedy należy zgłosić się do biura paszportowego, mając przy sobie swój stary paszport wydany w wieku 14 lat, potwierdzenie uiszczenia opłaty rejestracyjnej i zdjęcia. Ponadto, do umieszczania w paszporcie wymaganych oznaczeń, może być konieczne dokumenty potwierdzające zameldowanie; wojskowy bilet (dla chłopców), świadectwa rejestracji lub rozwiązaniu małżeństwa i akty urodzenia dzieci.
4
W meldunkowym trzeba będzie wypełnić specjalny formularz wniosku o wymianę dowodu osobistego, a pracownicy paszportowej stołu prześle danych osobowych, podpis, wezmą masz dokumenty i poinformują, kiedy trzeba podejść w celu uzyskania nowego paszportu.
5
Należy pamiętać, wymiana paszportu trwa zwykle około dwóch tygodni – dlatego nie warto zaplanować na to czas działania, które będą wymagały od ciebie okazania dowodu osobistego (np. w podróży samolotem lub pociągiem; zakupy na kredyt i tak dalej).
Należy zwrócić uwagę
Zgodnie z rosyjskim prawem należy złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego w ciągu miesiąca po 20-lecia – w przeciwnym razie dokument zostanie uznane za nieważne, a pracownicy paszportowej stołu mogą wymagać, aby zapłacić grzywnę. Jedyny wyjątek od tej reguły – to do służby wojskowej na wezwanie. W takich przypadkach paszport można bez problemu i bez kar zmienić już po odejściu do rezerwy.