Jak wypowiedzieć umowę najmu lokalu mieszkalnego
Wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego można po upływie okresu leasingu, na mocy porozumienia obu stron lub na wniosek jednej strony. Należy przy tym uwzględnić wszystkie aspekty prawne obowiązujących przepisów prawa, w szczególności artykułów №№ 451, 452, 453, 618, 619, 629 kodeksu Cywilnego Federacji Rosyjskiej.
Trzeba
- – e-mail z listy załącznika i do niniejszej informacji;
- – wniosek do sądu.
Instrukcja
1
Jeżeli w czasie obowiązywania umowy najmu lokalu mieszkalnego się skończyły, i żadna ze stron nie wyraziła chęci przedłużyć stosunek najmu, umowę uznaje się za zakończony.
2
Przedterminowe rozwiązanie umowy najmu lokalu mieszkalnego może za obopólną zgodą wynajmującego i najemcy. W tym przypadku, jeśli osiągnięto wzajemne porozumienie i żadna ze stron nie przeciwko tym, aby wcześniej zakończyć związek z umowy, odstąpienia od umowy można bez wcześniejszego powiadomienia i bez żadnych dodatkowych warunków.
3
W razie potrzeby wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego w trybie jednostronnym, warunki wypowiedzenia najmu muszą być określone w samej umowie. Jeśli punktów o przedterminowym rozwiązaniu umowy nie ma, to one wynikają z obowiązujących przepisów prawa. Należy pisemnie powiadomić wynajmującego lub najemcy o przedterminowym rozwiązaniu umowy, wysyłając list polecony z listy załącznika i informacją o wysyłce. Aby to zrobić należy nie później niż na dwa miesiące przed rozwiązaniem umowy.
4
Wynajmujący zobowiązany jest do zapłaty kary umownej najemców za przedterminowe rozwiązanie umowy w wysokości kwoty równej opłacie za nie mieszkalne pomieszczenie za jeden miesiąc. Jeśli inicjatorem rozwiązania umowy są lokatorzy, to zaliczki za wynajem pomieszczenia temu nie wracają.
5
Bez ostrzeżenia jednostronnie można odstąpić od umowy wyłącznie na mocy decyzji sądu. Wystarczające снованием dla pozytywnej decyzji sądu będzie:- korzystanie z lokalu w sposób niezgodny z przeznaczeniem, określonym w umowie;- nieterminowe dokonywanie płatności za wynajem;- uszkodzenie mienia;- przekazanie lokalu w podnajem bez zgody właściciela;- naruszenie dowolnego elementu umowy;- inne powody, które sąd uzna za wystarczające do rozwiązania umowy.