Jak obliczyć moc grzejnika

Z początkiem zimnej pogody wiele osób zaczyna myśleć o tym, jak zapewnić ciepło w mieszkaniu lub domu. Jednym z najczęstszych sposobów utrzymania w domu optymalnej temperatury jest korzystanie z różnego rodzaju grzejników. Aby wyeliminować nieuzasadnione przekroczenie energii, należy obliczyć potrzebną moc urządzenia.

Trzeba

  • – kalkulator.

Instrukcja

1
Określ powierzchnia i objętość pomieszczenia, które trzeba ogrzać. W najprostszym przypadku należy pomnożyć długość pokoju na jej szerokość, a następnie na wysokości ścian. Zapisz lub zapamiętaj objętość pomieszczenia, wyrażona w metrach. Wartość ta jest potrzebna przy zakupie urządzenia grzewczego z konkretnej mocy.
2
Oceń lokal z punktu widzenia możliwych strat ciepła. Jeśli pokój ma kilka okien i drzwi lub znajduje się w narożnej części budynku, należy zakupić grzejnik wiele większej mocy. Wymaga również znacznie bardziej ogrzewania pomieszczenia, znajdujące się w północnej części mieszkania lub domu.
3
Przy wyborze konkretnego grzejnika trzeba się pogodzić z tym, że dla jakości ogrzewania pomieszczeń należy zapewnić około 1 kw energii wytworzonej w grzejnik, 10 mkw pomieszczenia o standardowej wysokości sufitów do 2,75 m. Jeżeli wysokość pomieszczenia różni się od podanej wartości, oblicz objętość pomieszczenia i zapoznać się żądanej mocy równej 1 kw na 25 m sześc..
4
Rozważmy konkretny przykład określenia wymaganej mocy grzejnika. Załóżmy, że trzeba zapewnić ciepło w pomieszczeniu o powierzchni 25 metrów kwadratowych. m, wysokość ścian wynosi 3 m. Objętość pomieszczenia wyniesie 75 mł Pokój ma jedno drewniane okna i drzwi. Dzieląc objętość pomieszczenia na 25 dostaniesz ogrom 3 kw. Około takiej mocy konieczna jest grzejnik. Jeśli pokój północna lub kątowe, dodaj do znalezionej wartości 20% mocy.
5
Wybierając grzejnik, kup model z wbudowanym regulatorem temperatury. Jeśli temperatura powietrza na zewnątrz domu zmieni, można odpowiednio zmienić ustawienie regulatora. Pozwoli to na bardziej elastyczne korzystanie z możliwości ogrzewaniu pomieszczenia, zmieniając temperaturę w tę lub inną stronę w razie potrzeby.